Polski Ład - jakie obowiązki i od kiedy?

dodano: 2021-12-15

Polski Ład to nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Zmiany szczególnie dotkną tych, którzy muszą korzystać z kas fiskalnych.

Przedsiębiorców czekają dwa obowiązki dotyczące kas rejestrujących i terminali płatniczych:

  • Od 1.01.2022r. przedsiębiorca musi udostępnić klientowi zapłatę za pomocą instrumentu płatniczego - innymi słowy w niemal każdym punkcie handlowym i usługowym będzie trzeba udostępnić możliwość płatności bezgotówkowej. Zmiana dotyczy wszystkich przedsiębiorców, którzy muszą korzystać z urządzeń fiskalnych (zarówno tych online, jak i tych nie oline'owych).
  • Dodatkowe obowiązki czekają punkty handlowe i usługowe, które pracują na kasach online i terminalach płatniczych. W takim przypadku kasy online będą musiały być zintegrowane z terminalami płatniczymi w określony sposób - ten obowiązek wejdzie w życie 1.07.2022r.

Co to jest instrument płatniczy?
“Instrument płatniczy to zindywidualizowane urządzenie lub uzgodniony przez użytkownika i dostawcę zbiór procedur, wykorzystywane przez użytkownika do złożenia zlecenia płatniczego” - tak brzmi oficjalna definicja, która jest szeroka i niezbyt przejrzysta. Generalnie w nowych przepisach Polskiego Ładu chodzi o to, że przedsiębiorca oprócz zapłaty w formie gotówki ma obowiązek zaoferowania klientowi przynajmniej jednej możliwości rozliczenia w formie bezgotówkowej - np. przy pomocy terminala płatniczego, przelewu, płatności BLIK.

Prowadzisz firmę? Nie masz terminala płatniczego?

Przyjdź do nas, skorzystaj z oferty Naszego Banku na terminal płatniczy